Colombine Teaterförlag

PjäserUpphovspersonerPremiärerOm ossEN

Lemkin och lauterpacht – ett samtal i lviv

Dramatiker: Karin Parrot-Jonzon

2  Skådespelare
2
0
0
Vuxna
Enaktare
Historiskt
Svenska

En stor liten pjäs som kopplar ett vittfamnande grepp om samtiden och historien i det lilla formatet, och riktar ljuset mot två män som oförtjänt hamnat i skymundan trots att deras viktiga gärningar lever kvar. Två män som på många sätt är varandras spegelbilder – och ändå så olika.

Genom direkt kopplingen till samtiden berättar pjäsen också om hur människors eviga iver att förgöra varandra inte förändras.

Ur pjäsens förord:

Scenen föreställer ett ruinlandskap av en stad. Två män vandrar under pjäsens gång i ruinerna. De är klädda i kostym i 40 tals snitt. Den ene, med käpp, mer elegant än den andra som ser mer ledig ut. 
De är sir Lauterpacht och herr Lemkin, männen bakom begreppen ”Brott mot mänskligheten” och ”Folkmord-Genecis”, båda en gång verksamma inom Internationell Rätt på högsta nivå, båda judar, båda utbildade på universitetet i Lviv under tjugotalet förra seklet.

Pjäsen finns tillgänglig för urpremiär.

#förintelsen  #krig

Upphovspersoner
    Pjäser
      Premiärer