Colombine Teaterförlag

PjäserUpphovspersonerPremiärerOm ossEN

Kraftverksprinsessan

Stina står på en kulle täckt av höstlöv och ser tillbaka.

Det är sommarens första dag och alla vänner har lämnat staden. Stina har som vanligt tagit på sig uppdraget att vattna deras blommor. Själv är hon oförmögen att lämna platsen där hon bor och varje dag är en kamp för överlevnad. Denna sommar ska hon vattna blommor i sju hem samt i katolska kyrkan. På en av hennes promenader mellan olika adresser är det en man med slokhatt som ropar efter  henne: “Hej Stina!” Det är början på en annan slags sommar, med totalt kaos, kärlek och två hjärnskakningar.

Pjäsen har sin grund i Stina Oscarsons egna upplevelser sommaren 2024.

Krafverksprinsessan är den tredje delen av en triologi om försoning i vilken Stina ville skriva om sin egen kamp för att försonas med känslan av att ha förstört sitt liv. Det blev en text om att vilja leva, om att vilja älska trots allt.

Bearbetning: Reine Lööf.

Urpremiär 12 oktober 2025 på De Profundis Teater i Gävle.

Rekommenderas för vuxna och unga från 15 år.

”märkvärdigt befriad från sentimentalitet. Smärtsam, inte kladdig /…/ denna starka och nerviga text /…/ Titeln är också genialisk. Kraftverksprinsessan, power plant princess, smeknamnet som Stina får av mannen. Hon är full av energi som går åt till att dö istället för att leva.” /Bodil Juggas, Arbetarbladet

”Hjärtskärande när Anna Pareto spelar Stina Oscarsons sista berättelse” /Kristian Ekenberg, Gefle Dagblad